Kazimierz I Opolski

Urodził się około 1180 r. Był synem księcia Mieszka Laskonogiego, do niedawna nazywanego Plątonogim, oraz czeskiej księżniczki Ludmiły. W roku 1217, wraz z towarzyszącym mu hufcem, ruszył na V wyprawę krzyżową, dołączając do króla węgierskiego Andrzeja II. 

Do Opola z Ziemi Świętej przywiózł prawdopodobnie relikwie Świętego Krzyża. Symbolem tej wyprawy, jak twierdzą historycy, jest też krzyż obok piastowskiego orła w herbie Opola. Ale to nie wszystko! W drodze powrotnej z wyprawy krzyżowej w 1218 r. Kazimierz I zatrzymał się na Bałkanach. Stamtąd przywiózł sobie do Opola żonę, piękną Bułgarkę Violę. Ich ślub odbył się prawdopodobnie w 1220 r. Kazimierz miał wtedy 40 lat, a Viola 15. Taka różnica wieku w dawnych czasach nie robiła jednak na nikim wrażenia.To on lokował miasto w 1217 r., a w kolejnych latach uczynił siedzibą władz, administracji i hierarchów kościelnych. Za jego rządów zdecydowano o budowie nieistniejącego już warownego zamku na Ostrówku, a miasto obrastało w mury. Zmarł w 1230 r. Jego pomnik odsłonięto w Opolu w maju 2018 r., w ramach hucznych obchodów 800-lecia miasta. Stanął w centrum, tuż przy opolskim Ratuszu, niemal na wprost kościoła oo. Franciszkanów, gdzie pochowani zostali książęta piastowscy, opodal Katedry Opolskiej. Wykonana z brązu rzeźba autorstwa opolskiego artysty Wita Pichurskiego waży blisko 2 tony. Tuż obok niej zakopano kapsułę czasu z życzeniami i przesłaniem dla przyszłych pokoleń.

Kazimierz I Opolski
Pomnik założyciela Opola Kazimierza I Opolskiego na opolskim Rynku

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.