KILKA SŁÓW WSTĘPU

Krapkowice – miasto w południowo-zachodniej Polsce, w województwie opolskim, położone w odległości niespełna 30 km od stolicy regionu, Opola. Siedziba gminy i powiatu, ale też gród z wielowiekową historią i tradycjami. 

Lokację miejską Krapkowice uzyskały już w 1284 roku. Dawniej znajdowały się na trasie szlaku bursztynowego. Dziś także są na, albo w pobliżu, wielu szlaków transportowych. Przez miasto przepływa malownicza i potężna Odra, do której wpływa w tu również nieco mniej znana, a równie urokliwa Osobłoga. Przecina je też droga krajowa Opole – Kędzierzyn-Koźle, a ledwie kilka kilometrów dalej znajduje się autostrada A4.

Pięknie położone Krapkowice to doskonałe miejsce na co najmniej dwu-trzydniową wycieczkę. Wartymi uwagi atrakcjami są tu z pewnością zamek; wieża Bramy Górnej, zwana basztą, wraz z fragmentami murów obronnych czy ruiny zamku rycerskiego w Otmęcie. A w pobliżu także zamek w Rogowie Opolskim, pałac w Dąbrówce Górnej czy czarowny Kamień Śląski – miejsce urodzin św. Jacka oraz błogosławionych Czesława i Bronisławy - z pałacem i sanktuarium. Co ważne – Krapkowice od wielu wieków słyną też z przemysłu obuwniczego oraz papierniczego. Obydwie te gałęzie dały miastu nie tylko świetnie prosperujące zakłady, ale też wiele turystycznych atrakcji z przełomu XIX i XX wieku. Dla wielu z pewnością sporym atutem Krapkowic będzie też fakt, że jest to gmina zaliczana jest do regionów o najcieplejszym klimacie w Polsce!

Zdjęcie miejsca nr 1

Rynek w Krapkowicach (fot. UMiG w Krapkowicach)

Zdjęcie miejsca nr 2

Rynek z lotu ptaka (fot. A. Matuszkieiwcz)

Zdjęcie miejsca nr 3

Zamek w Krapkowicach (fot. UMiG w Krapkowicach)

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.