KILKA SŁÓW WSTĘPU

Pierwsze ślady osadnictwa w okolicach Słupcy pochodzą jeszcze z czasów prehistorycznych. Pozostawili je członkowie pierwotnych grup łowieckich. Z czasem, w okresie halsztackim kultury łużyckiej (750-400 p.n.e.), na wyspie Jeziora Słupeckiego zbudowano grodzisko, o potocznej nazwie „Szwedzki Kopiec”. Jest ono pierwszym świadectwem funkcjonowania zorganizowanej gospodarki ludzkiej w tych okolicach.

Rozwój miasta rozpoczyna się w chwili, kiedy Słupca, z inicjatywy biskupa poznańskiego Jana, otrzymała prawa miejskie. 15 listopada 1290 r. w Dłusku książę wielkopolski Przemysł II wyraził zgodę na lokację miasta na prawie niemieckim. Dzięki ponownej lokacji z 1296 r. (tym razem na prawie średzkim) Słupca otrzymała cały szereg nowych nadań i przywilejów. Położenie miasta biskupiego przy ważnych traktach handlowych miało bardzo istotny wpływ na jego dalszy rozwój. W XIV wieku częstym gościem w mieście był książę Władysław Łokietek.

Miasto niemal całkowicie spłonęło w czasie najazdu krzyżackiego w 1331. Odbudowa Słupcy nie trwała długo. W latach 1375-82, z inicjatywy biskupa poznańskiego, miasto otoczono długim na 1100 metrów murem obronnym. Do wnętrza prowadziły dwie bramy – Toruńska (północna) i Pyzdrska (południowa) oraz dwie furty – Poznańska (zachodnia) i Konińska (wschodnia). W mieście funkcjonował kościół parafialny pw. Św. Wawrzyńca, a za murami kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Leonarda ze szpitalem. Poza murami istniały jeszcze trzy kaplice, powstałe w XV w. Zostały rozebrane wraz z murami miejskimi na przełomie XVIII i XIX wieku.

Z dawnej zabudowy miasta zachowały się do dziś m.in. resztki murów miejskich a także murowany kościół św. Wawrzyńca z XV w. oraz szesnastowieczny drewniany, kryty gontem kościół św. Leonarda.

Słupca jest miastem z muzycznymi tradycjami. Jednym z najwybitniejszych Słupczan był młodopolski kompozytor Apolinary Szeluto. Promowaniem w Polsce i na świecie, a jednocześnie ocaleniem od zapomnienia tego wybitnego artysty zajmuje się Stowarzyszenie im. Apolinarego Szeluty. Zrodziło się ono w wyniku spotkania dwóch środowisk: artystycznego z samorządowym.

Zapraszamy do odwiedzenia Słupcy i zapoznania się z twórczością kompozytora, który na stałe wpisał się w życie kulturalne miasta.

Zdjęcie miejsca nr 1

Gniew Husarii - Święto Niepodległości w Słupcy (2015)

Zdjęcie miejsca nr 2

Legion X jest częstym gościem podczas Wigilii św Wawrzyńca

Zdjęcie miejsca nr 3

Bicie rekordu Guinnessa w ilości osób tańczących poloneza (2018)

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.