KILKA SŁÓW WSTĘPU

Ziębice położone są wśród malowniczych pagórków Wysoczyzny Ziębickiej na południowym wschodzie Dolnego Śląska. Ta dawna stolica piastowskiego Księstwa Ziębickiego zachowała oryginalny średniowieczny układ urbanistyczny. Wraz z początkami miasta powstawał kościół parafialny pw. św. Jerzego i NMP, obecnie Bazylika Mniejsza, który jest najstarszym zabytkiem miasta, stanowiącym unikatowe połączenie dwunawowej wczesnogotyckiej hali z lat 1265–75 i trójnawowego prezbiterium późnogotyckiego z lat 1477–1504.

W centrum miasta znajduje się duży plac rynkowy z kamieniczkami i uliczkami o zwartej zabudowie. Obecnie w Ratuszu Miejskim mieści się jedyne w Polsce muzeum regionalne specjalizujące się w ekspozycji sprzętów gospodarstwa domowego. Stare miasto otoczone jest ulicą Wałową, w miejscu której niegdyś znajdowała się fosa. Do dziś zachowały się fragmenty fortyfikacji oraz jedna z bram miejskich – Brama Paczkowska. Ozdobą Ziębic jest monumentalny, zabytkowy Park Miejski z górującym nad miastem pomnikiem Orła Piastowskiego. Ta największa ceramiczna rzeźba w Europie stanowi wspaniały punkt widokowy na panoramę miasta i okoliczne wzgórza, z klasztorem pocysterskim i górą Ślężą w tle. Gmina Ziębice posiada mnóstwo atrakcji turystycznych. Jedną z nich jest Granica św. Jana, powstała na przełomie XIII-XIV wieku w postaci sześciu granitowych słupów. To granica dawnego księstwa biskupiego powstałego na Śląsku w końcu XII wieku.


Niezapomniane chwile spędzi każdy kto odwiedzi kompleks leśny w Henrykowie, który jest obszarem chronionego krajobrazu, obejmujący zabytkowy ogród i park przyklasztorny z bogatym drzewostanem. To właśnie w Henrykowie, oddalonym od Ziębic o 8 km, znajduje się jeden z najważniejszych obiektów zabytkowych Śląska i Polski – pocysterski zespół klasztorny – Klasztor Księgi Henrykowskiej liczący ok. 800 lat. Swoją sławę obiekt zawdzięcza kronice klasztornej z XIII w., zwanej Księgą henrykowską, którą w 2015 wpisano na listę „Pamięć Świata” UNESCO. Pierwsze karty wypełnione zostały przez opata Piotra w roku 1269, a następnie uzupełnione po roku 1310. W Księdze tej zapisano pierwsze polskie zdanie „Day ut ia pobrusa, a ti poziwai” (daj ja pomielę a ty odpocznij) oraz kilkadziesiąt polskich nazw pobliskich miejscowości.


Serdecznie zapraszamy do tego pięknego, historycznego miasta i malowniczej gminy. Znajdziecie tu Państwo spokój oraz odpoczynek i z pewnością zostaniecie serdecznie przyjęci przez gościnnych mieszkańców… A dojazd pociągiem ze stacji Wrocław Główny do stacji Ziębice zajmie Państwu niecałą godzinę!

Zdjęcie miejsca nr 1

Klasztor Księgi Henrykowskiej

Zdjęcie miejsca nr 2

Rynek w Ziębicach

Zdjęcie miejsca nr 3

Zachód słońca nad Ziębicami

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.