Droga krzyżowa górniczego trudu

Jedyna w kraju Górnicza Kalwaria składa się z 14 granitowych tablic. To hołd dla górniczego trudu, który dziś – po zamknięciu kopalń w okolicy Boguszowa – coraz trudniej młodym zrozumieć. Tym ważniejsze jest jej istnienie.

Droga Krzyżowa powstała w 2001 i nie jest hołdem wyłącznie dla górników okolicznych kopalni. W boguszowskich wyrobiskach pracowali wszak i Niemcy i Francuzi i Belgowie. W skutek nieszczęśliwych wypadków cierpiały też ich rodziny, w tym matki. I jedna ze stacji poświęcona jest właśnie nim.
Kolejne stacje to miejsce zadumy nad historiami z okolicznych kopalń, ale przedostatnia – trzynasta stacja – poświęcona jest pamięci górników zesłanych na Syberię którzy w morderczych warunkach wydobywali rudę i węgiel w kopalniach Workuty i Kołymy. Czternasta stacja natomiast to hołd dla wszystkich tych którzy zginęli w kopalniach. Zwłaszcza tych, których ciał nie odnaleziono. Każda ze stacji natomiast jest inna i równie ważna.
Droga Krzyżowa Górniczego Trudu wiedzie łagodnym, zielonym szlakiem na szczyt Chełmca (851 m n.p.m.)

Droga krzyżowa górniczego trudu
Stacja drogi krzyżowej w Bogszowie-Gorcach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.