Ruiny pałacu i park

Dawniej stał to bardzo okazały, barokowy pałac. Należał do potomków Hansa Ernsta von Kalckreutha, który w 1709 roku kupił tutejsze włości. Kalckreutowie wybudowali pałac w pierwszej połowie XVIII wieku i byli jego właścicielami aż do końca II wojny światowej.

Potem niestety wkroczyli tu Sowieci i potraktowali budowlę tak, jak wiele innych na swojej drodze: splądrowali i spalili. Ruiny rozebrano na początku lat 60-tych XX wieku. Do dziś po pałacu pozostała tylko brama i pałacowa kordegarda pokryta mansardowym dachem.

Ostał się natomiast park. Zajmuje prawie pięć hektarów powierzchni i ma kształt zbliżony do okręgu. Dziś należy do gminy Kożuchów i pełni funkcję parku miejskiego. Jest jednym z najpiękniejszych zakątków Kożuchowa.

Pochodzi z XIX wieku, czyli z okresu nieco późniejszego niż pałac. Został założony prawdopodobnie w miejscu istniejącego tu już wcześniej pałacowego ogrodu. Jest tu mnóstwo malowniczych ścieżek, pięknych zakątków, a nawet niewielki strumyk.

Ruiny pałacu i park
Portal i park

Visit Social media:

Share Social media:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.