Władysław II Opolczyk

Był najstarszym synem opolskiego Piasta Bolka II, urodzonym najprawdopodobniej między 1326 a 1330 rokiem, oraz Elżbiety świdnickiej, wnuczki Władysława Łokietka. Jego ciotecznym dziadkiem był król Kazimierz Wielki, a wujem król Ludwik Węgierski.

To właśnie z węgierskim dworem Władysław związał swoją fortunę. Z sukcesem, bo dzięki zaangażowaniu Ludwik mianował go w 1367 roku palatynem  - najważniejszą wówczas po królu osobą na Węgrzech. Była to też bardzo intratna posada.

Potem Władysław został namiestnikiem króla na Rusi Halickiej. Krótko był też wielkorządcą Polski, aż wreszcie dostał Kujawy Inowrocławskie i ziemię dobrzyńską. Miał opinię władcy gospodarnego. Tam, gdzie rządził, pozostawiał po sobie lokowane wsie i miasta, założone kuźnice i rzesze kolonistów, zbudowane zamki i klasztory.

Książę zmarł w 1401 roku i został pochowany w podziemiach tutejszego klasztoru ojców Franciszkanów.

W Opolu posiadał zamek, zwany górnym. Została po nim tylko wieża i fragment muru. Dziś przyjmuje się, że książę Władysław postawił go w latach 1382-1387. Po wygaśnięciu rodu opolskich Piastów budowla podupadła tak, jak pozostawione bez władców miasto i księstwo… W końcu zrujnowany kolejnymi pożarami zamek rozebrano w XVII wieku. Zrekonstruowana niedawno wieża to ledwie cień dawnych wspomnień i świetności tego miejsca.

Władysław II Opolczyk
Pomnik Władysława II Opolczyka

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.