Opolska Nike

Popularna „Baba na byku” jest jednym z najbardziej lubianych pomników stolicy polskiej piosenki. Ten 400-tonowy obelisk znajduje się w sercu miasta i jest częstym miejscem spotkań Opolan. Opolska Nike, symbol wolności, waleczności i polskości w rzeczywistości dosiada żubra (często mylonego także z turem). 

Monument mierzący aż 15 metrów stanął w Opolu w 1970 roku. Odsłonięto go 9 maja w 25 rocznicę zakończenia II wojny światowej i – jak podkreślano – zwycięstwa nad faszyzmem oraz powrotu Opola do macierzy. Z początku jego cokół zdobił napis "Bojownikom o Wolność Śląska Opolskiego". Dziś pomnik dedykowany jest "Bojownikom o polskość Śląska Opolskiego", powstańcom śląskim, którzy w trzech kolejnych powstaniach z lat 1919-1921 przelewali krew za odradzającą się wówczas Polskę. Autorem tego monumentalnego obelisku ze stali i betonu jest opolanin Jan Borowczyk. Na liście zamówionych do jego budowy materiałów znalazło się: pół tony cementu, 6 ton kruszywa bazaltowego, 1200 kilogramów prętów zbrojeniowych, 200 kilogramów gwoździ i 15 ton gipsu! Dzięki remontowi przeprowadzonemu w ostatnich latach, Nike odzyskała dawny blask. Oczyszczono ją, uzupełniono ubytki w betonie i pozbawiono powłoki z brązu, którą pomnik pokryto jakiś czas po odsłonięciu. Dzięki temu Nike odzyskała dawny kolor. Odświeżona i pięknie oświetlona, przykuwa dziś uwagę i jest częstym miejscem spotkań, pod którym umawiają się mieszkańcy Opola. 


Opolska Nike
Opolska Nike 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.