Ostrówek

Ostrówek był to gród z potężnym wałem obronnym i fosą, założony przez wojów piastowskich Księcia Mieszka I, położony gdzie dziś znajduje się legendarny opolski amfiteatr, Wieża Piastowska i parking przed lodowiskiem Toropol. Stanowił prapoczątek Opola.

Zorganizowane społeczności żyły tu bardzo dawno temu. Z wykopalisk wynika, że już w czasach późnorzymskich, w pierwszych czterech wiekach naszej ery, wytapiano tu żelazo z rudy darniowej. Pierwsza pisemna wzmianka o tych ziemiach pojawia się w notatce niejakiego Geografa Bawarskiego, kronikarza, który najpewniej przygotował ją dla Ludwika Niemieckiego. W dokumencie tym Geograf pisał między innymi o Opolinach, których można uznać za praprzodków Opolan. Najstarsza osada na dzisiejszym opolskim Ostrówku powstała w VIII i IX wieku. A drewniany, obronny gród wojów piastowskich zbudowano na jej miejscu między rokiem 977 a 995. Zbudowany był na wyspie odrzańskiej, podobnie jak grody w Głogowie czy Wrocławiu. Jest więc Opole jednym najstarszych miast w Polsce. Gród ten zajmował około trzy czwarte hektara powierzchni. W drewnianych domach żyło tu kilkudziesięciu wojów wraz z rodzinami, w sumie około 100-200 osób. Zdaniem badaczy drewniano-ziemne wały obronne miały około 280 metrów obwodu, około 10 metrów szerokości, a wysokie były na 8 do 15 metrów. Znaleziono tu tysiące fragmentów glinianych czy drewnianych naczyń, biżuterii, drewnianych łódeczek – zabawek, kości zwierzęcych, narzędzi, broni, oprzyrządowania jeździeckiego, a nawet fragmenty ubrań, obuwia czy ozdób. Takich choćby, jak krzyżyk z brązu. 

Ostrówek
Wizualizacja Grodu Ostrówek 

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.