Gościnny Dwór

Obiekt powstał na ówczesnym placu Żelaznej Bramy w 1841 roku. Był jednym z pierwszych budynków handlowych Warszawy, dziełem dwóch architektów: Jakuba Gaya i Alfonsa Kropiwnickiego. Nie tylko go zaprojektowali, ale też sfinansowali jego budowę.

Był to pierwszy nowoczesny, kryty bazar w Warszawie. Jego budowę zlecił magistrat, który chciał w ten sposób ucywilizować okoliczny handel.
Hala miała konstrukcję z lanego żeliwa, co było unikatowym rozwiązaniem, jak na tamte czasy. Kształtem przypominała kroplę wody. Pełna była urokliwych detali, które do dziś budzą podziw. Ot choćby takich, jak ozdobna brama wjazdowa. Nad nią widać pozłacany, blaszany wskaźnik wiatru w postaci Merkurego, który jest symbolem handlu. Ale tym, co Gościnny Dwór najbardziej wyróżniało, były żeliwne arkady. W sumie było ich blisko 200. Pod nimi kryły się marmurowe chodniki i wejścia do 168 sklepów. Każdy miał solidne, drewniane drzwi i witryny, zasłaniane na noc drewnianymi okiennicami i chronione żeliwną sztabą. Nad wejściem do każdego z nich był szyld, z dwujęzycznym, polsko-rosyjskim napisem, obowiązkowym w tamtych czasach
Na początku handlowali tu Rosjanie, a z czasem kupcy żydowscy.
Gościnny Dwór nie całkiem spełnił oczekiwania ratusza. Dla większości był zbyt drogi i tutejsi kupcy wciąż handlowali w prymitywnie skleconych straganach, na wiecznie brudnym placu Żelaznej Bramy. Stali w nieopisanym często ścisku, zamęcie i hałasie. Wśród jeżdżących w tłumie furmanek, a później tramwajów.
Wojna między magistratem a kupcami trwała przez dziesiątki lat. Ustała dopiero w 1901 roku, gdy do użytku oddano Hale Mirowskie. Wyposażone w wentylację, elektryczne chłodnie i baseny dla żywych ryb, ostatecznie wyrugowały handel naręczny i straganowy z placu.

Gościnny Dwór
Gościnny dwór

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.