Plac Dąbrowskiego

Można śmiało powiedzieć, że Zelów to najbardziej czeskie miasto w środkowej Polsce! A w jego sercu znajduje się plac Dąbrowskiego, potocznie nazywany rynkiem.

A skąd tutaj tylu Czechów? Przybyli oni do Polski w XVII wieku, a do Zelowa, na początku XIX wieku. Czyli wtedy, kiedy granice w Europie zmieniały się jak w kalejdoskopie wskutek podziałów terytorialnych pomiędzy Prusami, Rosją i Austrią. Dzisiejsze tereny Czech były wówczas pod wpływami bardzo katolickich Habsburgów. A Zelów i okolica pod znacznie bardziej otwartymi religijnie Prusami. Władze pruskie, chcąc skutecznie zaanektować zajęte ziemie Polskie, patrzyły przychylnym okiem na różne akcje osadnicze. Dlatego na początku kilkudziesięciu czeskich kolonistów zakupiło te ziemie od szlachcica Józefa Świdzińskiego, do którego należały. Zachował się nawet dokument z tej transakcji. Wiadomo także, że byli to głównie ludzie młodzi. Począwszy od 1802 roku, kiedy do Zelowa dotarli pierwsi czescy osadnicy, przez niemal cały XIX wiek byli oni w miejscowości większością. Z czasem, na skutek zmian polityczno-narodowościowych, w miasteczku pojawiało się coraz więcej Polaków, Niemców i Żydów. Na przełomie XIX i XX wieku Zelów dynamicznie się rozwijał. Przed I wojną światową w miejscowości działało – bagatela – mnóstwo warsztatów tkackich. W tym miejscu nie da się nie wspomnieć o rodzie Gąsiorowskich, którzy mieli ogromny wpływ na rozwój tej branży.
O obecność Kościuszki w postaci pomnika, który stoi przed nami, zadbali wspomniani Gąsiorowscy. Ów słynny ród powołał komitet budowy pomnika i zorganizował zbiórkę. Dzięki temu postument został sfinansowany przez mieszkańców Zelowa. Ukończono go już w 1924 roku, czyli jeszcze przed sławniejszym dziś pomnikiem Kościuszki w Łodzi.

Plac Dąbrowskiego
Plac Dąbrowskiego

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.