Trafiony w punkt

Książę Bolko żył w drugiej połowie XIII wieku. Według legendy pewien stary wojak znalazł księcia w lesie po tym, jak władca, będąc na łowach, w pogoni za jeleniem spadł z konia. Wojak nie wiedział, z kim ma do czynienia. Mógł go więc – zbójeckim prawem – obrabować i zabić.

Miast tego jednak opatrzył zranioną książęcą głowę, nastawił złamaną nogę i pielęgnował tak długo, aż Bolko mógł sam, o własnych siłach na zamek powrócić.

Bolko I Surowy, zwany też Srogim, był w opinii potomnych znakomitym gospodarzem i strategiem, władcą wymagającym, ale wybitnym. Był też wielkim budowniczym fortyfikacji – w tym zamków we Wleniu, Świdnicy, Strzegomiu czy Kamiennej Górze – które pozwoliły mu potem dać potem odpór wojskom czeskiego króla Wacława II.

Legenda mówi, że na pamiątkę swojego wypadku na łowach Bolko kazał wybudować gród. Na jego cześć ów gród nazwany został – a jakże! – Bolkowem. A jego zarządcą mianował miłosiernego wojaka, który uratował mu życie.

Jak z tego morał? Ano taki, że wobec obcych zawsze warto być życzliwym i okazywać serce. Bo nigdy nie wiadomo, czy się na jakiego króla nie trafi…

Trafiony w punkt
Trafiony w punkt

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.