KILKA SŁÓW WSTĘPU

Wschowa leży w historycznej Wielkopolsce, w dawnej ziemi wschowskiej, której była stolicą. To miasto królewskie - jeden z największych ośrodków Pierwszej Rzeczpospolitej. To tutaj Kazimierz Wielki wziął ślub z księżniczką Jadwigą. Tu w XVIII wieku obradował także polski senat.

Miejscowość znajdowała się na pograniczu Wielkopolski i Śląska. Pierwotnie wchodziła w skład Wielkopolski ale w połowie średniowiecza w wyniku wojen dzielnicowych została podbita oraz włączona w granice Śląska przez książąt śląskich. Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi z roku 1136, natomiast prawa miejskie Wschowa uzyskała w XIII wieku.

Ze Wschową wiąże się silnie kult maryjny. Stąd niemiecka nazwa Wschowy – Fraustadt, czyli Miasto Pani. Święta od początku istnienia do dziś jest też patronką najstarszego w mieście kościoła. To także miasto kupców i przemysłu. To tu powstała pierwsza w Polsce manufaktura farbiarska. Kierował nią osiadły w mieście Włoch Nicolo Bacaralli.

Wschowa to miejsce licznych wizyt królów saskiej dynastii Wettinów: Augusta II i jego syna Augusta III. Za ich panowania odbywały się tutaj się posiedzenia senatu. Przyjmowano też zagraniczne poselstwa.

W ostatnich latach Wschowa wypiękniała. Wiele historycznych obiektów poddano renowacji. Warto tutaj szczególnie zobaczyć ratusz, rynek z urokliwymi kamieniczkami, liczne kościoły oraz piękną nekropolię z XVII wieku.


Zdjęcie miejsca nr 1

Ratusz

Zdjęcie miejsca nr 2

Mury obronne

Zdjęcie miejsca nr 3

Kościół w Przyczynie 

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.