Kościół w Przyczynie Górnej

Oto Rote Kirche, czyli czerwony kościół. Tak od wieków nazywano tę świątynię pod wezwaniem św. Jerzego. Wszystko oczywiście przez cegłę z której go zbudowano. Kościół jest najstarszym świadectwem ponad osiemsetletniej historii Przyczyny Górnej, a zarazem jedną z najcenniejszych gotyckich świątyń w całej Wielkopolsce.

Choć pierwotny kościół drewniany mógł tu stać już nawet sto lat wcześniej, ten murowany powstał w końcu XIV wieku. Kościół posiada układ przestrzenny wzorowany na jednonawowych świątyniach romańskich, znanych głównie z terenu sąsiedniego Śląska. Jest to świątynia salowa, z dwuprzęsłowym prezbiterium i prostą, kwadratową wieżą od zachodu na osi budowli, z przylegającą od północy zakrystią, scaloną z prezbiterium wspólnym dachem.

Prawdziwe skarby kryją się jednak w jej wnętrzu. Znajdziemy tam świadectwa ludzkiej pomysłowości i sztuki z różnych epok. Najstarsze elementy pamiętają jeszcze średniowieczne początki przyczyńskiej świątyni! Najcenniejsze są z pewnością gotyckie freski z przełomu XIV i XV stulecia. Co ciekawe, przez kilkaset lat były niewidoczne. Nie wiedziano nawet o ich istnieniu. Odkryto je dopiero podczas badań prowadzonych w 1889 roku, a publiczności pokazano dopiero kilkanaście lat później. Freski są prawdziwą perłą tej świątyni, choć obecnie są już w dużym stopniu wyblakłe.

Szczególną uwagę przykuwa jednak barokowy ołtarz główny. W centrum zamieszczono rzeźbę Najświętszej Marii Panny stojącej na kuli, którą oplata wąż z jabłkiem w pysku. Między kolumnami znajdują się postacie: św. Anny i św. Joachima. W górnej kondygnacji płaskorzeźbione przedstawienie walki św. Jerzego ze smokiem. Ołtarz wieńczy rzeźba Boga Ojca trzymającego kulę ziemską.


Kościół w Przyczynie Górnej
Kościół w Przyczynie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.