Czarownica z Czeladzi

Nie ma w Polsce szanującego się miasta bez legendy! Bohaterką legendy z Czeladzi jest czarownica. Opowieść o tutejszej wiedźmie jest niestety mocno osadzona w tragicznej historii pewnej wdowy, która padła ofiarą ludzkiej zazdrości, zawiści i pomówień o czary...

Owa wdowa, nazywała się Katarzyna Włodyczkowa i mieszkała na Podwalu z piątką dzieci. Była podobno kobietą majętną, ale dość kłótliwą i wiecznie skonfliktowaną z sąsiadami. Choć są i tacy, co twierdzą, że te opowieści o niej nie są do końca prawdziwe. Może było tak, że owdowiała, samotna matka próbowała w ten sposób – dzięki sile swojego charakteru – walczyć z całym światem o dobro swoje i swoich dzieci.
Z jakiegoś powodu Włodyczkowa mocno skonfliktowała się jednak z ówczesnym landwójtem Czeladzi, Bartłomiejem Sojeckim i burmistrzem miasta Wojciechem Żądlińskim. Skonfliktowała się z nimi do tego stopnia, że oskarżyli ją oni o rzucani uroków, wiarę w zabobony i czary – choć Katarzyna podobno była gorliwą katoliczką i regularnie chadzała do kościoła.
Finał był taki, że Katarzynie wytoczono proces. A potem nie przedstawiając właściwie żadnych dowodów skazano na śmierć i ścięto. Synowie kobiety odwołali się od niesprawiedliwego wyroku do sądu biskupiego i wnieśli skargę na landwójta oraz burmistrza. Badający sprawę biskupi komisarz, po przesłuchaniu świadków, nie dopatrzył się żadnych dowodów na czary w wykonaniu Katarzyny Włodyczkowej. Nazwał ją nawet „niewinnie obwinioną” i skazaną za czyny, których nie popełniła. A tym, którzy ją skazali na śmierć, wyrokiem z 10 listopada 1741 roku zasądził surowe kary.

Czarownica z Czeladzi
Czeladzka czarownica

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.