Emanuel Kania

Choć Kania był postacią wybitną, to nawet jego najwięksi entuzjaści nie potrafią ustalić wielu szczegółów z jego życia. To, co wiemy na pewno, to fakt, że Emanuel Kania, urodził się w marcu 1827 roku w gorzowskich Uszycach.

Jego ojciec Urban był nauczycielem. Uczył śpiewu oraz gry na fortepianie i skrzypcach. To on zaraził syna pasją i dał mu solidne fundamenty muzyczne oraz pedagogiczne. Później młody talent dostał się pod skrzydła Karla Schnabla, wrocławskiego pianisty i budowniczego fortepianów. Po zakończeniu edukacji Kania postanowił pójść w ślady ojca i zaczął nauczać młodych adeptów fortepianu. Prowadził zajęcia najpierw w okolicznych wioskach, potem na trzy lata wyjechał do Berlina. To tam zaczął komponować swoje pierwsze utwory i tam też dał swoje pierwsze koncerty. Jednak prawdziwy rozgłos zyskał w Warszawie, do której przyjechał w 1853 roku, a trzy lata później koncertował już po całej Europie.

Kania pozostawił po sobie ponad 250 kompozycji. Są to głównie utwory fortepianowe w stylu salonowym: nokturny, romanse, walce, mazury, polonezy i etiudy. W swoim czasie zyskały one sporą popularność. Jest on także autorem pieśni oraz muzyki do wodewilu Jana Kantego Gregorowicza Werbel domowy. Do najbardziej interesujących kompozycji Kani można zaliczyć Trio fortepianowe g-moll oraz Sonatę wiolonczelową a-moll. W jego dorobku znajduje się również Koncert fortepianowy utrzymany w stylu brillant.

Emanuel Kania zmarł w 1887 roku.  Szkoła w Uszycach od przeszło 50 lat nosi imię tego utalentowanego kompozytora. Od 25 września 1966 roku Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Gorzowie Śląskim nosi imię Emanuela Kani, a jego portret, namalowany przez Stefanię Gilowską ze Zdziechowic, zdobi ścianę sali muzycznej domu kultury.

Emanuel Kania
Miejski Dom Kultury wraz z pamiątkową tablicą.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.