Brama Lewińska

Brama Lewińska jest częścią złożonego kompleksu obronnego Grodkowa. Mury wzniesione z kamienia narzutowego zaczęto stawiać już w latach 1296-1301, czyli krótko po lokacji miasta. Działo się to za panowania księcia świdnickiego Bolka I.

W połowie XIV wieku, na polecenie biskupa wrocławskiego Przecława z Pogorzeli, zostały dodatkowo nadbudowane i wzmocnione. Wtedy też właśnie powstała ta piękna brama, a mury otoczono fosą. Brama znajduje się we wschodniej części miasta, przy ul. Józefa Elsnera. Zbudowano ją z cegły o układzie polskim i otynkowano w okresie renesansu. Obramienia przejazdu i narożniki wieży dekorowane są boniowaniem. W elewacji zachodniej znajduje się wysoka, ostrołukowa blenda. W niej mieściła się brona, czyli drewniana krata zamykająca wejście bramy. W średniowieczu była zazwyczaj podnoszona jak i opuszczana przez specjalny dźwig. Co ciekawe, zrekonstruowaną podczas remontu z 2009 roku bronę można zobaczyć także dziś. 

Brama Lewińska
Brama Lewińska w Grodkowie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.