Koziołek Heniu

Najstarsze wzmianki pochodzą z 1283 r. Mieszkali tu drobni gospodarze i pracownicy leśni. Niemiecki językoznawca Heinrich Adamy swoim dziele o nazwach miejscowości na Śląsku wydanym w 1888 roku we Wrocławiu, podaje jako najstarszą nazwę Cisowa.

Także współcześni językoznawcy uważają, że nazwa miejscowości świadczy o tym, że w okolicy rosły cisy. Oprócz pracy na swojej własnej ziemi gospodarze z Cisowej znajdowali zatrudnienie także w dobrach właścicieli pobliskich Sławięcic: w lasach, przy stawach rybnych i w zlokalizowanej w lesie przy drodze do Sławięcic bażanciarni.

Bażanciarnia była rodzajem gospodarstwa hodowlanego, w którym rozmnażano bażanty. Starano się przy tym zachować warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych – stąd położenie w środku lasu, a także obecność drzew wśród zabudowań bażanciarni. Dorosłe ptaki, szczególnie pięknie opierzone samce, wypuszczane były do lasu podczas organizowanych przez właścicieli Sławięcic wystawnych polowań.

Na zaproszenie właścicieli sławięcickich dóbr, na bażanty w tutejszych lasach mieli polować sam rosyjski car Mikołaj II i cesarz Niemiec Wilhelm II.

Koziołek Heniu
Koziołek z gałązką cisu

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.