Zyndram z Maszkowic

O Zyndramie z Maszkowic wiemy zaskakująco niewiele. Jego ród, z emblematem słońca w herbie, był mało znany. Z polskim królem rycerz musiał poznać się w okolicach 1390 roku.

Podczas obrony Litwy przed Krzyżakami otrzymał bowiem dowództwo zamku w Kamieńcu Litewskim. Władca był wówczas pod wrażeniem jego wyjątkowych zdolności strategicznych.

Nic dziwnego, że gdy przed Grunwaldem szukano dowódców, przypomniano sobie o Zyndramie. Rycerz brał udział w układaniu szyku wojennego, ustawiał wojska królewskie w hufce i chorągwie. W dniu bitwy w imieniu króla i całej Rzeczypospolitej dowodził wielką chorągwią królewską. Był to pień armii, a w jej skład wchodziło doborowe rycerstwo z całej Polski. W czasie bitwy Zyndram prowadził do boju chorągiew ziemi krakowskiej.

Czy spod Grunwaldu odjechał w glorii i chwale? Cóż, historia Zyndrama kończy się równie tajemniczo jak zaczęła. Podobno na jednym z etapów bitwy stracił królewskie zaufanie, i pozbawiono go dowództwa. Po bitwie wrócił w rodzinne strony i nie angażował się już w życie publiczne. Ale co łączy tego rycerza z Goleszem przed którego runami stoimy? Otóż są dowody na to, że ten dzielny rycerz urzędował w zamku jako jego starosta.

Zyndram z Maszkowic
Ruiny zamku Golesz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.