Rodzina Żeromskich w Ciekotach

Autor „Siłaczki”, „Popiołów”, „Przedwiośnia”, „Ludzi bezdomnych”, „Syzyfowych prac” i wielu innych. Na początku XX wieku Żeromski czterokrotnie nominowany był do Nagrody Nobla. Dzieciństwo i wczesną młodość pisarz spędził właśnie tu, w Ciekotach.

Do drewnianego dworku, stojącego dokładnie w tym miejscu, gdzie stoi jego współczesna rekonstrukcja, młody Żeromski wprowadził się 13 czerwca 1871 roku. Miał wtedy sześć lat. Zamieszkał tu z ojcem Wincentym, który został wtedy nowym zarządcą majątku, matką Franciszką Józefą i dwiema siostrami: 10-letnią Olesią i niespełna dwuletnią Bolesią.

To tu młody Stefan, zauroczony miejscem i otoczeniem pięknych pobliskich szczytów – Radostowej, którą nazywał „Górą Domową” czy Łysicy - odkrył swoją pasję do pisania. Od lat dziecięcych nie rozstawał się z zeszytem i tworzył pierwsze wiersze.

Dwór w Ciekotach, w którym Żeromscy mieszkali 12 lat, pochodził z 1753 roku. Spłonął całkowicie w roku 1900.  Budynek odtworzono w 2010 roku – głównie na podstawie opisów. Jak podają jego twórcy - zaaranżowany i wyposażony został zgodnie z prawdą historyczną, duchem epoki, dokumentami, „Dziennikami” i literackimi relacjami Żeromskiego. Dziś mieści się tu muzeum pisarza.

Ławeczka projektu rzeźbiarza Sławomira Micka na której przysiadła na wieki rodzina Żeromskich czyli młody Stefan ze swoimi rodzicami, stoi tu od 2015 roku. Naprzeciwko dworku funkcjonuje Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”, nawiązujące oczywiście do literackich wizji Żeromskiego.

Rodzina Żeromskich w Ciekotach
Drewniany dworek i pomnik rodziny Żeromskich

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.