Leszy

LESZY: Dobrzrzrze ci radzę czczczłowiekuuu… W lasss się głęboko nie zapuszszszczaj… To kraina święta!! Pełna dzikiego zwierza, drzew prastarych, w pradawnym porzrzrządku tkwiąca… A ty – gdzie wejdzieszszszsz – tam czyniszszsz zniszszszczenie… Rąbieszszsz, wyrywaszszsz, łamieszszsz…

LESZY: Miej ssssięęę na baczczcznośśści!! Jeśśśśli mir leśśśny zburzrzrzyszszsz – ukażżżę Cię!! W drzrzrzew gałęzzziachchch zwiążżżżę, czarrrną zzziieemią przysypię i w jarrr głęboki rzrzrzucę! Jam jessssst Leszszszyyy, pan puszszszczy, ciemnych borrrów i najdawniejszej kniei. Mówią teżżż o mnie Laskowiec, Borowy, Boruta, Dziad leśny albo Leśne Licho. Nie nassstawaj na mnie i na włośśści moje!!

LESZY: Idź lepiej zwiedzić piękny Bolków. Gród to prastary, przed wiekami pograniczny. W pradawnych czasach, za królów Piastów, kasztelania z warownym zamkiem, po którym po dziś dzień pozostały potężne ruiny. Dzieją się w nich różne cuda. A choćby takie, że raz w roku ściąga do nich lud magiczny – ciemnej muzyki słuchający, w ciemne stroje poubierany... Bolków się tedy w czarowną krainę zamienia, jakby z innej bajki… Zamczysko mury ma grube, z jednej strony ostrym urwiskiem do Nysy Szalonej wpadające. Wieża w nim potężna, wysoka, od południowego Zachodu długim szpicem wykończona. Dwie takie wieże tylko w Polsce są. Zapytasz: po co ów szpic? Ano po to, by się po nim armatnie kule ześlizgiwały, gdy wróg atakował… Zmyślni władcy tu byli!

LESZY: Ale idź też i dalej, po malowniczych uliczkach miasta błądząc. Zajdź do kojącego zmysły parku, Wzgórzem Wilhelma zwanego. Mieli być tam chrzczeni pierwsi mieszkańcy osady. Zajrzyj też do Bolkowskiej Galerii Historyczno-Artystycznej ARS ET HISTORIA, gdzie dawniej był kościół ewangelicki. Wejdź na rynek, gdzie króluje dostojny Ratusz pamiętający siedemnaste stulecie. Pomódl się w kościele pod wezwaniem świętej Jadwigi, co jest na trzynasty wiek datowany. Przystań przy Anielskiej Fontannie, przy granitowym chłopcu, co stoi w miejscu dawnego kościoła ewangelickiego - dokładnie tam, gdzie kiedyś ołtarz.

LESZY: A jeśli sił ci jeszcze starczy idź na Wzgórze Ryszarda, na którym przed wiekami wieszano skazańców. W czasie strasznym, II wojny świtowej, owo wzgórze miało kryć podziemną fabrykę nazistów, w której prawdopodobnie produkowano części lotnicze. Jego tajemnice próbują odkryć do dziś…

LESZY: A i poza Bolków wyjechać warto. Zwiedzić zamczyska w Świnach; Lipie, czyli Niesytnie i w Płoninie. Zobaczyć Wąwóz Lipy albo pójść na masyw Żelaźniaka, gdzie są jeszcze szyby „Louis” i „Arnold”. Iść na Lubrzę – najwyższy szczyt gminy Bolków, mierzący 666 metrów nad poziomem morza. Przejść Rudawski Park Krajobrazowy albo znaleźć geopunkty – relikty w Krainie Wygasłych Wulkanów. A tu i ówdzie przystań i popatrz na zieleń…

LESZY: … wszszszak pięknych kwiatów, roślin i drzew mamy w Bolkowie ssssetki gatunków. Są sosny żółte w odmianie skalnej, strzelisssste buki, potężżżżne dęby, rozlegle platany i miłorzęby, piękne cypryssssiki nutkajskie. No i kasztanowce. Ten odmiany Laciniata to prawdziwy unikat. Jest tu jeden taki, co ma w obwodzie prawie 2 metry! Został, i ssssłuszszsznie, pomnikiem przyrody… Ale pamiętaj!  Tylko patrz! Liści nie zrywaj, kory nie odłupuj, gałęzi nie łam!! Bo znajdę Cię wszędzie! Z wiatrem przylecę i mój drzewny lud pomszczę! Człowiecze…


Leszy
Leszy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.