Złote ofiary

NARRATOR I: Słyszycie to?? To szczęk rycerskiej zbroi... Dźwięk przesypywanych dukatów... Świst dobywanego miecza... i jęki... Bolków pełen jest duchów! Ale ten jest wyjątkowy, bo herbowy!
NARRATOR II: To Jan z Czernej - nieszczęsny rycerz, który za życia zszedł na manowce i trudnił się zbójeckim procederem. Napadał, grabił i rabował wraz ze swoją kompaniją. Niejednego pozbawił pełnej dukatów sakiewki, krytych za pazuchą kosztowności albo innych dóbr.

NARRATOR I: Grasował długo w nieprzebytych kniejach wokół Bolkowa. Napadał na tych, co niefortunnie wybrali te okolice jako miejsce przeprawy. Nikomu nie darował! Złota i kosztowności wciąż mu było mało!
NARRATOR II: No i ta chciwość wreszcie przyniosła mu zgubę. Popełnił wielki błąd - zaatakował karawanę kupców, którzy przejeżdżali tędy, ciągnąć w wozach wielkie dobra. Kupcy towary mieli znakomite, a sakwy zapełnione błyszczącymi monetami. Jan z Czernej takiej zdobyczy sobie nie odmówił...
NARRATOR I: Ale kupcy bardzo nie lubią, gdy im się psuje interesy! Rozsierdzeni srodze zgłosili więc napad władzom, a te postanowiły raz na zawsze rozprawić się z zakutym w zbroję zbójcą. I nim Jan z Czernej zdążył przeliczyć zrabowane karawanie dobra - już pod murami jego siedziby stało wojsko z panem Świnką na czele.
NARRATOR II: Pan Świnka nie miał litości. Przypuścił tęgi atak i w pył rozbił zbójecką hordę! Nie brał jeńców - poza hersztem bandy.
NARRATOR I: Jana, choć bronił się zaciekle do samego końca, wreszcie schwytano i przyprowadzono do bolkowskiego zamku. Tu, w pokazowym procesie, na oczach gawiedzi, skazano i powieszono - by nikt nie miał wątpliwości jak kończą w Bolkowie ci, co nastają na drugiego i wyciągają rękę po jego własność.
NARRATOR II: Od tej pory słychać czasem po nocach, jak coś tłucze się w metalowej zbroi o kamienne mury bolkowskiego zamku. Owego ducha prześladuje dźwięk przesypywanych dukatów. Wtedy, jęcząc nieszczęśliwie, duch dobywa miecza i rusza w pogoń za utraconymi dobrami... Powiadają, że ów duch to właśnie Jan z Czernej. Nieszczęsny rycerz, który swą duszę zaprzedał ziemskim dobrom i prześladują go one nawet po śmierci.

Złote ofiary
Złote ofiary

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.