Fontanna Trytona

Autorką rzeźby była rodowita brzeżanka Eva Angelika von Löboecke. Fascynowała ją kultura i sztuka Włoch. Podczas jednej z podróży do tego kraju najpewniej ujrzała fresk Rafaela zatytułowany „Triumf Galatei", przedstawiający Trytona: półczłowieka-półrybę, syna Posejdona i Amfitryty.

Zafascynowana nim wykonała w 1895 roku gipsowy model rzeźby. Był to Tryton dmący w muszlę w towarzystwie morskich stworzeń o końskich głowach. Swoje dzieło pokazała na dorocznej wystawie we wrocławskim Schlesiches Museum für Kunstgewerbe und Altertümer.


Brzeski Tryton zdobył tam pierwszą nagrodę! Rok później wykonano odlew w brązie. Zajął się tym najsławniejszy wówczas berliński zakład: Odlewnia Noacka. Wkrótce Tryton stanął przed domem rzeźbiarki.

Pod koniec lat 90. ubiegłego wieku willa została sprzedana, ale fontanna pozostała własnością miasta. Od tamtej pory fontanna kilkakrotnie zmieniała swoje miejsce.

Fontanna Trytona
Fontanna Trytona

Visit Social media:

Share Social media:

Jak to działa

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Kontakt

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Kontakt

Kontakt

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.