Lampa Górnicza w Czeladzi

Trud pracy górniczej znały całe pokolenia mieszkańców Czeladzi. Od drugiej połowy XIX wieku, aż po koniec lat 90-tych XX wieku działały tu bowiem kopalnie węgla kamiennego „Czeladź” i „Saturn”. Czterometrowa lampa upamiętnia zarówno Kopalnię, jak i jej pracowników oraz budowniczych.

Historia kopalni Czeladź sięga 1858 roku. Od 1879 roku jej właścicielem było francuskie Towarzystwo Akcyjne Kopalń Węgla Czeladź. Victor Viannay, którego imię nosi plac, był dyrektorem kopalni w latach 1903-1931. Był też m.in. inicjatorem budowy tutejszego kościoła - dziś funkcjonującego pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej, a przed laty pod wezwaniem świętej Anieli. Jego rodzina do dnia dzisiejszego utrzymuje kontakty z Czeladzią. Natomiast imponująca, 4-metrowa lampa, którą oddano do użytku w 2016 roku, to pomnik wzorowany na dobrze znanej górnikom Lampie Davy’ego.


Lampa Davy’ego skonstruowana została na początku XIX wieku przez Anglika, sir Humphry Davy’ego. To benzynowa lampa górnicza, która uratowała życie wielu pracowników kopalń. Umożliwiała bowiem wykrywanie metanu i innych gazów: dwutlenku węgla czy siarkowodoru.

Lampa Górnicza w Czeladzi
Lampa Górnicza w Czeladzi

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.