Zamek w Leszczynach

Zameczek w Leszczynach wybudowano w latach 1882-1883 z inicjatywy Konrada Bartelta. Zadedykował go swojej drugiej żonie, Ernestynie. Świadczy o tym napis zachowany na cokole budynku w południowo-wschodnim narożniku.

Dwór, chociaż stosunkowo skromnie dekorowany z zewnątrz, w środku został bardzo gustownie urządzony. Ściany każdego pokoju pomalowano na inny kolor, pomieszczenia kosztownie umeblowano, a obicia mebli dostosowano do koloru ścian. W zameczku znalazł się również pokój zadedykowany Annie - pierwszej, młodo zmarłej żonie Bartelta. Właściciel kazał pomalować go na czarno – na znak wiecznej żałoby.

Ogrody, obfitujące w rzadkie i egzotyczne rośliny, powstały natomiast dzięki Ernestynie.

Park i zabudowania dworskie otoczono z trzech stron stawami. Pod koniec XIX wieku, podzielone były na cztery części, a woda z każdej z nich miała inne przeznaczenie.

Podczas ostatniej rewitalizacji postarano się wiernie oddać pierwotny kształt zameczku wzorowanego na włoskich willach renesansowych. Projektanci wykorzystali w tym celu szereg archiwalnych zdjęć. Było warto, bo zameczek to prawdziwy unikat, który od stu lat pobudzał wyobraźnię. Znalazł się m.in. w prestiżowym albumie drezdeńskiego architekta i fotografa Roberta Webera „Schlesische Schlösser” z początku XX w. Album przedstawiał najpiękniejsze budowle rezydencjalne tamtych czasów na Śląsku.

Zamek w Leszczynach
Zameczek w Leszczynach

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.