Król Zygmunt
i Lisi Jar

Legenda mówi, że pewnej nocy, gdy szalał sztorm, okręty, które wracały ze Szwecji z królem Zygmuntem na pokładzie, zostały uszkodzone. Zatonęłyby pewnie w odmętach Bałtyku, gdyby nie silni i odważni rybacy z Tupadeł, którzy wracali z nocnych połowów śledzia. Gdy zobaczyli, co się dzieje, zabezpieczyli swoje sieci i ruszyli na pomoc.

Dzięki nim król Zygmunt i jego świta bezpiecznie dotarli do brzegu i ścieżką prowadzącą właśnie tędy, przez Lisi Jar, opuścili plażę. Na pamiątkę tych wydarzeń, w 1932 roku, ówczesny właściciel niedalekiego pensjonatu „Pod Lisim Jarem” ufundował obelisk z pamiątkową tablicą. Jego zwieńczeniem był odlew kuli z orłem, który wzbija się do lotu.

Sam Lisi Jar to natomiast piękny wąwóz, który ciągnie się wąskim pasem do wybrzeża Bałtyku. Ma 350 metrów długości i maksymalne do 50 metrów głębokości. Jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.  Powstał pod koniec lat 70. ubiegłego wieku i ciągnie od Białogóry, przez Mierzeję Helską, Zatokę Pucką, aż po zachodnie wybrzeże.

Żyje tu, fruwa i rośnie fauna i flora typowa dla nadmorskich terenów. Prócz mew krążą pewnie nad nami także bataliony i myszołowy. A Zatoka Pucka to akwen foki szarej. No a wąwóz porastają ponad stuletnie buki.

Wąwóz był kiedyś dłuższy. Przed laty mierzył podobno 10 kilometrów. Niestety, niszczycielska siła wiatru oraz podmywające brzeg wody Bałtyku znacznie go skróciły.

Król Zygmunti Lisi Jar
Król Zygmunt i Lisi Jar

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.