Koziołek azotek

Fabryka Urodzaju – tak nazywano Zakłady Azotowe Kędzierzyn w czasach, gdy w kilka lat po II wojnie światowej udało się podnieść z totalnych ruin pierwsze instalacje do produkcji kwasu azotowego i nawozów sztucznych, które stały się symbolem nowoczesnego rolnictwa.

Doszło do tego, że po tym czy rolnik używa nawozów z Kędzierzyna rozpoznawano czy jest rolnikiem światłym, czy zacofanym. Z tego powodu niejednokrotnie się zdarzało, że w okresie PRL dotowane przez państwo nawozy używane były nadmiernie, a ich produkcja osiągała rekordowe wyniki, a wszystko to odbywało się ze szkodą dla środowiska. Jednakże po roku 1989 przemiany ustrojowe nie ominęły też najnowocześniejszej fabryki na Opolszczyźnie – ZAK, gdzie rozpoczęto regularne wielkie inwestycje, których celem było zrównoważenie wysokiej produkcji z minimalizowaniem negatywnych skutków dla środowiska. Udało się! Dziś produkcja w „Fabryce Urodzaju” jest przyjazna dla środowiska.

Koziołek azotek
Koziołek azotek

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.