Koziołek drwal

Koziołek drwal to nawiązanie do historii Kłodnicy. Była ona jednym z czterech miast – obok Kędzierzyna, Koźla i Sławięcic - które w 1975 roku połączono w Kędzierzyn -Koźle. Dziś jest osiedlem miasta.

Najpowszechniejsze jest przekonanie, że Kłodnica oznaczała rzekę niosącą kłody. A faktycznie setki lat temu wyrąb drzew i spławianie ich kłód wodą było jednym z głównych zajęć okolicznych mieszkańców.


Słynny wódz Napoleon Bonaparte przysłużył się mocno miejscowej ludności. Po zwycięstwie nad Prusami wymusił na królu pruskim zniesienie pańszczyzny i uwłaszczenie chłopów. Jednak dokumenty własności ziemi, mocno niechętnie, przekazano kłodnickim chłopom dopiero w roku 1814. Upamiętnia to kapliczka wotywna z zachowanym po dziś dzień napisem „W podziękowaniu za zniesienie pańszczyzny 1814”. Ale czymś, co najbardziej zmieniło to miejsce, było wybudowanie Kanału Kłodnickiego.


Stał się on źródłem utrzymania dla mieszkańców całego regionu. Na jego brzegu kwitł handel i usługi. U ujścia do Odry wybudowano port, a potem Kanał Gliwicki. To przyczyniło się do znacznego rozwoju osady, która z czasem rozrosła się do rozmiarów miejskich. Ostatnich flisaków, spławiających drewniane kłody, widziano tu podobno w latach 20-tych ubiegłego wieku.

Koziołek drwal
Koziołek drwal

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.