Koziołek marynarz

Żegluga na Odrze przeżywała prawdziwy boom. Brzegi rzeki tętniły życiem i stukiem stoczniowych narzędzi. Od okolic śluzy w Koźlu, aż po starorzecza w Rogach, każdy skrawek nabrzeża zajmowały stocznie, kuźnie i infrastruktura obsługująca odrzańskich „łodziarzy”.

Łodziarzami zwano ludzi trudniących się transportem towarów drewnianymi odrzańskimi barkami. Pod koniec XIX wieku ks. Adolf Hytrek tak wyjaśniał pochodzenie tej nazwy: „Zdaje się, że Niemcy na Dolnym Śląsku przezwali tak Górnoszlązaków z powodu, iż widywali ich i widują dotąd głównie na wodzie, na Odrze, gdy z flisami, przybywają w strony niemieckie”.


Widywano ich też oczywiście na brzegach Odry, gdzie ładowali i naprawiali swoje barki. A w tym Rogi wyspecjalizowały się szczególnie. Mieściły się tu stocznie remontujące i budujące drewniane barki o wyporności od 100 do 500 ton.

Koziołek marynarz
Koziołek marynarz

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.