Koziołek Napoleon

W połowie XVIII w. gdy Śląsk został zdobyty przez Prusy, król pruski Fryderyk Wielki postanowił wzmocnić tu swoje panowanie budując system twierdz. To właśnie wtedy powstała Twierdza Koźle,

Do stacjonujących w Twierdzy Koźle jednostek wojskowych rekrutowano chłopów z terenu powiatu kozielskiego, zatem dominowała wśród nich ludność rodzima. Nic dziwnego zatem, że gdy w r. 1807 twierdzę obległy wojska napoleońskie, a do obrońców dotarła wieść, że przy Francuzach oprócz Bawarczyków i Westfalczyków są Polacy, rozpoczęły się dezercje. Pewnej nocy z jednego z fortów uciekło aż 100 Ślązaków.

Koziołek Napoleon
Koziołek Napoleon

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.