Koziołek stoczniowiec

Bardzo prawdopodobne, że pierwszą osadą w okolicy dzisiejszego Koźla była osada rybacka, w której zatrzymywali się dla odpoczynku czy noclegu ci, którzy wozili wodą towary w górę i w dół rzeki.

Bo Odrą towary wożono od najdawniejszych czasów, od chwili, kiedy spuszczono na wodę pierwszą dłubankę (było to co najmniej 5000 lat temu), a zapewne jeszcze wcześniej tratwę z powiązanych belek. Wydaje się logiczne, że najwcześniejsze osadnictwo w rejonie Koźla było zlokalizowane właśnie na brzegach meandrującej rzeki – w Koźlu, Rogach i Rybarzach, które swoją nazwę przyjęły ewidentnie od nazwy zawodu swoich mieszkańców, którzy trudnili się rzecznym rybołówstwem.

Najwcześniejsze zapiski o wsi Rogi pochodzą z roku 1339. Dalsze przekazy mówią o tym, że w roku 1783 Rogi liczyły 222 mieszkańców, ale prawdziwy swój „złoty wiek” przeżywały Rogi w XIX i pierwszej połowie XX wieku, kiedy to dynamicznie rozwijała się żegluga na Odrze i Kanale Kłodnickim.

Koziołek stoczniowiec
Koziołek na os. Rogi.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.