Wielka Synagoga

Otwarcie synagogi miało miejsce 26 września 1878 roku, w święto Rosz ha - Szana, czyli żydowski Nowy Rok.

Projekt świątyni zamówiono u znanego warszawskiego architekta, Leandra Marconiego. Jej budowa trwała dwa lata i pochłonęła 200 tysięcy rubli. Ta pokaźna suma przekroczyła znaczne fundusze zebrane przez zamożnych zwolenników haskali. Dlatego Komitet Budowy Synagogi zmuszony był do pozyskiwania brakujących pieniędzy poprzez pożyczki w obligacjach hipotecznych oraz podczas zbiórek prowadzonych w okolicznych kościołach.
Nową synagogę wzniesiono na planie krzyża łacińskiego w stylu klasycystycznym. Wejście prowadziło przez czterokolumnowy portyk zwieńczony tympanonem. Główny korpus przykryty został czterospadowym, tak zwanym walmowym dachem, i zwieńczony otoczonym balustradą belwederem, czyli nadbudówką. Na jego szczycie wznosiła się kopuła w kształcie zamkniętej korony.
W budynku było 2200 miejsc siedzących. Podzielono go na salę główną dla mężczyzn na parterze oraz galerię dla kobiet. Główna nawa zakończona była półkolistą absydą. Przykładem wspaniałego wystroju wnętrza była wykonana z cedrów sprowadzonych aż z Libanu Arka Przymierza. Ufundowała ją rodzina żydowskich bankierów Natansonów.
Fundatorzy nowej synagogi byli zdecydowanymi zwolennikami asymilacji społeczności żydowskiej. Nie dziwi więc fakt, że w okresie międzywojennym odprawiano w niej nabożeństwa z okazji najważniejszych uroczystości państwowych, takich jak rocznica odzyskania niepodległości czy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Także chrześcijanie chętnie odwiedzali synagogę aby słuchać występów światowej sławy chóru, który przy akompaniamencie organów wykonywał utwory mistrzów muzyki klasycznej.
Największa warszawska synagoga i jeden z najpiękniejszych XIX-wiecznych budynków miasta przestał istnieć podczas II wojny światowej. Plac Tłomackie znalazł się wtedy w granicach warszawskiego getta. Budynek, zdewastowany już w pierwszych latach okupacji, został następnie na krótko ponownie otwarty dla wiernych w roku 1941 za zgodą niemieckich władz okupacyjnych. Synagogą zamknięto jednak ponownie w marcu roku 1942. Początkowo wykorzystywano ją jako miejsce lokowania przesiedlonych do Warszawy Żydów, a następnie jako magazyn zrabowanego mienia żydowskiego.
Po krwawym stłumieniu powstania w getcie Niemcy postanowili ze zniszczenia tej właśnie synagogi uczynić symbol ostatecznej likwidacji żydowskiej społeczności Warszawy. 16 maja 1943 roku budynek wysadzono w powietrze.


Wielka Synagoga
Wielka Synagoga

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.