Tablica upamiętniająca ks. Józefa Kubisa

Teksty o wybranych miejscach w Katedrze Opolskiej oraz nagrania powstały w ramach projektu „Świadek wielokulturowości regionu opolskiego. Renowacja i konserwacja katedry pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014–2020 oraz środków własnych parafii katedralnej. Więcej informacji: www.renowacja.katedraopolska.pl

Sześć świątyń w Opolu i wokół miasta; trzy szpitale oraz dom starców ze szpitalem dla chorych umysłowo dla dzieci i dorosłych – aż tyle obiektów sakralnych i placówek zbudował w ciągu blisko trzech dekad pełnienia posługi proboszcza parafii katedralnej ks. prałat Józef Kubis.  Ksiądz Kubis urodził się w 1874 roku w Proszowie, koło położonego na Opolszczyźnie Namysłowa. Studiował we Fryburgu i Wrocławiu. Proboszczem w opolskiej świątyni był od 1917 do 1945 roku. Gdy ks. Kubis trafił do Opola parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego obejmowała tereny 15 okolicznych wsi. W sumie liczyła około 37 tysięcy wiernych. Nic więc dziwnego, że władze kościelne podjęły decyzję o budowie kolejnych świątyń. A zadanie to powierzyły właśnie księdzu Kubisowi, który okazał się wspaniałym organizatorem i wykonawcą powierzonych mu zadań.
Ks. Kubis wykazywał się przy tym wielką przedsiębiorczością! By wszystkie te inwestycje przeprowadzić i sfinansować angażował w prace swoich parafian oraz rozprowadzał cegiełki w postaci kartek pocztowych albo gipsowych odlewów. W samej katedrze zaś za jego czasów wybudowane zostały organy. Zmieniono też dawny marmurowy ołtarz, dedykowany Matce Bożej Opolskiej, na nowy, neobarokowy, który w 1927 roku sprowadzono z Jeleniej Góry. Dzięki staraniom księdza Kubisa słynący z łask obraz został też odrestaurowany. Prałat Kubis zmarł na skutek choroby 6 maja 1945 roku w Prószkowie, gdzie został pochowany.  Bez wątpienia jako wybitny duszpasterz na trwałe zapisał się w historii miasta i diecezji.

Tablica upamiętniająca ks. Józefa Kubisa
Tablica upamiętniająca ks. Józefa Kubisa

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.