Rondo w Pokoju

Rondo jest pozostałością po stojących tu kiedyś: drewnianym zameczku myśliwskim, a potem pałacu, z którego w ośmiu kierunkach – gwiaździście – rozchodziło się osiem alejek. Książe wirtemberski Carl Christian Erdmann, zapalony myśliwy, wybrał to miejsce na założenie swojej letniej rezydencji.

I trudno mu się dziwić – wokół były wtedy nieprzebyte, piękne knieje. Po dziś dzień okoliczne lasy są tak bogate przyrodniczo, że funkcjonuje tu Stobrawski Park Krajobrazowy. Książe postanowił tu osiąść. Nazwał to miejsce Carlsruhe – „oaza spokoju Karola” – na wzór położonego w Badenii-Wirtembergii Karlsruhe. Podobnie jak pierwowzór - założona tu osada też została zbudowana na planie gwiazdy. Najlepiej widać to oczywiście z góry.

Najpierw powstał ogromny zwierzyniec o powierzchni ponad 640 hektarów i zameczek myśliwski – wybudowany w 1749 roku jako drewniana warownia. Zameczek otoczony był palisadą i fosą, wiodły do niego dwa zwodzone mosty. Niestety spłonął w 1751 roku. I właśnie w jego miejsce książe pan kazał wybudować murowany pałac, z którego w ośmiu kierunkach rozchodziły się gwiaździście aleje.

Książęta wirtemberscy zrobili z Pokoju – a w zasadzie Carlsruhe – prawdziwą perełkę. Przez pewien czas mieszkał tu i tworzył słynny kompozytor Carl Maria Weber. No, a od 1847 roku było tu uzdrowisko, w którym inhalowano się w parze z wyciągiem z igieł sosnowych i pijano wody lecznicze ze źródła „Charlotta”. Ściągały tu tłumy spragnione spokoju, czystego powietrza, piękna przyrody i zdrowia.

Rondo w Pokoju
Rondo w Pokoju

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.