Chata w Kielczy

To jedyny drewniany budynek na terenie gminy Zawadzkie. Zabytkowa chata powstała prawdopodobnie w czasie zarazy, która nawiedziła Kielczę w 1832 roku.

Zbudowano ją na solidnym fundamencie, w typowym dla wiejskiego budownictwa z początku XIX wieku usytuowaniu kalenicowym, czyli frontem do drogi. Wejścia z przodu i z tyłu prowadziły do sieni. W konstrukcji dachowej wbudowano natomiast poddasze mieszkalne.
Na początku chata spełniała rolę lazaretu, potem prawdopodobnie mieściła się tutaj plebania. Na przełomie XIX i XX wieku budynek często zmieniał właścicieli. W 1901 roku trafił w ręce znanego działacza, posła polskiego do parlamentu pruskiego ks. Józefa Wajdy. Proboszcz sprzedał go potem stolarzowi Franzowi Stuchlikowi. Nowy właściciel w 1924 r.  przeznaczył część budynku na warsztat stolarski. Obecnie właścicielem drewnianego obiektu jest Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu.
Czas mocno uszkodził budynek dlatego pod koniec XX rozpoczęto prace renowacyjne. Po autentycznej chałupie zostały dziś tylko zewnętrzne, drewniane ściany, belki u powały i komin.
Obecnie w chacie znajduje się część muzealna dotycząca opolskiej wsi. Jest tu także biblioteczka w której zbiorze znajdują się między innymi książki i publikacje w języku niemieckim oraz sala, na której odbywają się spotkania mieszkańców i koncerty.

Chata w Kielczy
Drewniana chata w Kielczy

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.