Pałac w Turawie

Budowę pałacu rozpoczęto w XVIII wieku. Dlaczego taki zniszczony – pytają dziś turyści. Wojenna zawierucha sprawiła, że posiadłość opuścił dobrodziej pałacu i ziem turawskich hrabia von Garnier. Wcześniej jednak sprawił, że obok powstały słynne jeziora turawskie.

To właśnie w tym miejscu zrodził się pomysł budowy jeziora, a właściwie zbiornika retencyjnego „Turawa”, choć ostateczną zgodę musiał wydać, a działo się to w Berlinie w latach 30tych XX wieku, kanclerz III Rzeszy – Adolf Hitler. Sam pałac powstał znacznie wcześniej bo w połowie XVIII wieku dla pana turawskich ziem Martina Scholza von Loewenckorna, który w 1712 r. kupił Turawę od Franciszka Karola Blankowskyego - kolejnego po rodzie Kotorz właściciela okolicznych dóbr. Następnie obiekt był kilkukrotnie rozbudowywany. Po raz kolejny m.in. w 1761r kiedy to zostało dobudowane północne skrzydło oraz brama wjazdowa.  W skutek ślubu dziedzica Loewenckornów z Anną Barbarą von Garnier majtek przeszedł w kolejnych latach w ręce von Garnierów, którzy na trwałę zapisali się w historii tych ziem fundując budowę kilku obiektów sakralnych i świeckich w okolicy, a także doprowadzając do powstania jezior.  Sam pałac jest przykładem budowli barokowej z neorokokową dekoracją. Obiekt został wzniesiony na planie nieregularnego prostokąta. Podobno w niezmienionym stanie do dziś zachowała się tylko sala balowa, gdyż reszta została przebudowana w czasie, kiedy w rezydencji mieścił się (druga połowa XX wieku)  Dom Dziecka.

Pałac w Turawie
Pałac w Turawie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.