Kościół w Ozimku

24 czerwca 1819 roku położono kamień węgielny pod budowę kościoła w Ozmiku. Architektem został Da Vinci swoich czasów - Karl Friedrich Schinkel.

Schinkel malował obrazy, które dziś zobaczyć można m.in. w Luwrze, a także - podobnie jak jego wielki Włoski poprzednik - tworzył dekoracje teatralne, operowe, freski i litografie. I oczywiście projektował: zamki, pałace, rezydencje królów. Jego dzieła stoją dziś w wielu rejonach Niemiec, Polski a także i Rosji.
Kościół powstał w niespełna dwa lata. Jego architekt inspirował się do dorobkiem wielu epok. Dominują jednak cechy neoromańskie i neogotyckie. Wnętrze kościoła: ołtarz, ambona, okna, słupy chóralne - odlano w pobliskiej hucie Ozimek.
Do pełni szczęścia parafian brakowało tylko dzwonnicy z prawdziwego zdarzenia. Cel osiągnięto dopiero w 1858 roku. Głęboki, mocny dźwięk dzwonów, który słychać do dziś, również zawdzięczamy tutejszym hutnikom. Trzy stalowe dzwony odlali do użytku w 1922 roku.
W czasie drugiej wojny światowej kościół został częściowo zniszczony. Odbudowano go niedługo potem w niemal pierwotnym kształcie. 9 maja 1988 r., przyszło jednak koleje nieszczęście. W nocy zabytek został podpalony, całkowitemu spaleniu uległa konstrukcja dachowa. Po remoncie w październiku 1991 r. znów odprawia się w nim nabożeństwa.

Kościół w Ozimku
Ewangelicko-Augsburski kościół w Ozimku

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.