Artur Trunkhardt

Posłuchajcie historii o człowieku, który przez Niemców został siedem razy skazany na karę śmierci, a przez Polaków na dwa lata więzienia. O człowieku, który przeżył blisko 20 zamachów na swoje życie, i którego matka publicznie się wyparła. Nie myślcie, że to opowieść o zbrodniarzu. To opowieść o bohaterze, który ze zbrodniarzami walczył. Poznajcie Artura Trunkhardta, Niemca, który walczył o polskość Śląska. 

Jesteście ciekawi jak Niemiec zaczął wojować ze swoim narodem? Cóż, zaczęło się w czasach I wojny, kiedy to bohater tej opowieści trafił pod sąd polowy. Co zrobił? Ano głosił propolskie hasła w... niemieckim wojsku. Na szczęście dla niego wojna kończyła się i sąd nie zdążył się zebrać.

Ale wojna dla Trunkhardta wcale się nie skończyła. Wrócił do rodzinnego Rybnika i zaangażował się w walkę o polskość Śląska. Niemiec do roli adwokata polski rzeczywiście nadawał się doskonale. W powstaniu Śląskim walczył - jakże by inaczej - po polskiej stronie. I to z dużym powodzeniem! Był poliglotą i ta nieprzeciętna znajomość języków nieraz pomogła mu wyprowadzić w pole żołnierzy wroga. Nic dziwnego, że po przyłączeniu wschodniej części Górnego Śląska do Polski przyznano mu w nagrodę polskie obywatelstwo. Co więcej, został radnym Rybnika.

Po wybuchu II wojny stał się głównym wrogiem Rzeszy w tych stronach. Za jego głowę wyznaczono nagrodę pół miliona marek. On jednak działał już w Armii Krajowej i zręcznie unikał zasadzek. Niemocom nigdy nie udało im się jednak go złapać.

Niestety, po wojnie ten bohater został nieco zapomniany. A szkoda, bo to co zrobił dla naszego miasta jest bezcenne. Trunkhardt był wybitnym dziennikarzem i wydawcą, który mocno angażował się w życie i rozwój swojego regionu. To on ocalił od zapomnienia wielką monografię Rybnika wydaną pierwotnie w 1861 roku przez Franciszka Idzikowskiego. Uzupełnił ją i wypuścił na rynek w roku 1925. Dzieło to do dziś stanowi doskonałe źródło wiedzy o dziejach regionu.

Artur Trunkhardt
Artur Trunkhardt

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.