Król Eryk Pomorski

Król Eryk faktycznie urodził się i żył w Darłowie. Potem był królem Szwecji, Danii i Norwegii. Zdetronizowany uciekł na Gotlandię i został piratem. Po latach, powrócił do Darłowa, razem z Cecylią, dwórką zmarłej żony i tu prawdopodobnie z nią się ożenił.

Mieszkał przez kolejne dziesięć lat na darłowskim zamku. To jego postać sprawiła, że od lat 90- tych XX wieku miasto nosi miano królewskiego. Sarkofag ze szczątkami władcy znajduje się w Kościele Mariackim, za budynkiem darłowskiego ratusza. Eryk spoczął tam obok księżnej Elżbiety i księżnej Jadwigi ze Szczecinka. Chciał być pochowany w kościele Świętej Gertrudy, którego budowę zlecił. Ale świątyni nie ukończono, zanim zmarł. Sarkofagi do 1975 roku znajdowały się za głównym ołtarzem (obecnie w kaplicy przy frontowym wejściu do kościoła). I był taki zwyczaj, że po ślubie młoda para przechodziła bramą za główny ołtarz i przy grobowcu króla Eryka mogła się pocałować.

Ratusz barokowy, przy którym się teraz znajdujemy, to były kiedyś darłowskie „sukiennice”. W pobliżu, dokładnie pośrodku rynku, stał niegdyś  ratusz gotycki z czerwonej cegły, z wieżyczkami. Po wielu pożarach miasta i ratusza, siedzibę burmistrza i rajców w roku 1725 przeniesiono do wyremontowanych hal targowych – „sukiennic”. Do dziś mieści się tu ich siedziba. Ponadto, od lat 90-tych w Królewskim Mieście Darłowo, codziennie o godzinie 12:00 z Ratusza rozbrzmiewa hejnał - „Hymn na powitanie Króla Eryka”.

Król Eryk Pomorski
Król Eryk Pomorski

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.