Abraham Prager

Abrahamowi Pragerowi można przypisać wiele zasług dla Rybnika, ale chyba najczęściej jego nazwisko pojawia się przy okazji powołania straży pożarnej. Był on bowiem jedną z trzech osób, które zabiegały o powstanie nowoczesnej i profesjonalnej służby do walki z żywiołem.

Z pomocą dyrektora kopalni Hoffmannem oraz burmistrza Fuchsa, Prager dopiął swego w 1875 roku. Pierwszą siedzibę straży usytuowano przy ulicy Klasztornej obok kościoła ewangelickiego, jednak właściwa remiza powstała niedługo później na tak zwanym świńskim targu, przy dzisiejszej ulicy Chrobrego. Inicjatywa tak spodobała się mieszkańcom, że prędko w jej funkcjonowanie zaangażowali się inni znani rybniczanie. Byli to między innymi oberżysta Friedlander, właściciel fabryki Ferdynand Haase, właściciel domu Schindler, posiadacz browaru Theodor Muller, introligator Blumenthal czy właściciel browaru Seidel. Słowem, najbardziej wpływowi i majętni mieszkańcy.

Jednak Pragerowi leżało na sercu nie tylko bezpieczeństwo rybniczan, ale także ich zdrowie. Dlatego współfinansował on powstanie ochronki dla dzieci żydowskich oraz szpitala Juliusza. Gmach lecznicy otwarto w 1871 roku i jak na tamte czasy był doprawdy imponujący. Mieścił 80 łóżek, a w następnych latach powiększył się o kolejne. W 1894 roku przy szpitalu powstała piękna osobna kaplica do której Prager ufundował kobierce. Zresztą te przed głównym ołtarzem kościoła św. Antoniego, również ufundował Prager.

Kim jednak był Abraham Prager i jak to się stało, że miał tak duży wpływ na życie Rybnika? Cóż, predyspozycje do bycia wyjątkowym wyssał wręcz z mlekiem matki. Urodził się w 1835 roku w rodzinie Haase, która wydała na świat przynajmniej kilku znanych w całej Europie Rybniczan. Sam Prager był fabrykantem i kupcem. Na obu polach wiodło mu się doskonale. Miał wielką wrażliwość społeczną więc swoją pozycję chciał wykorzystywać także dla dobra jego współobywateli. Dlatego został radcą miejskim. Był też uznanym członkiem zarządu gminy żydowskiej, działał też w związku oświaty ludowej w Rybniku.

Abraham Prager
Abraham Prager

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.