Plac Solidarności

Odsłonięto go w 2005 r. Ma aż 11 metrów wysokości. Anioł to symbol cierpienia i przelanej krwi. A pod stopami tego anioła umieszczono granitowe tablice. Są na nich nazwiska poległych w 1970 roku protestujących.

Na Placu Solidarności, bo tak się on nazywa, dziś zazwyczaj wcale nie jest smutno. To miejsce spotkań mieszkańców Szczecina, i obowiązkowy punkt na mapie każdej wycieczki turystów. No a poza tym odbywają się tu koncerty, wystawy i inne wydarzenia kulturalne. Rzecz jasna dla Szczecinian to także miejsce pamięci, w którym w rocznice tamtego Grudnia wspominają tych, którzy wyszli wtedy na ulice.

Pod płytą Placu Solidarności, mieści się placówka, która nazywa się Centrum Dialogu „Przełomy”. A w niej jest wystawa Muzeum Narodowego w Szczecinie, która dotyczy przełomowych momentów historii Pomorza. Począwszy od czasów włączenia Szczecina w granice państwa polskiego po II wojnie światowej, bo nie zawsze w nich był, aż po czasy buntu Solidarności. Nie tylko tego z lat 1970, ale też 1981 czy 1989 roku. Bo takich zrywów było kilka.

Plac Solidarności
Plac Solidarności w Szczecinie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.