Plac Orła Białego

Ciekawostką historyczną jest fakt, że szczecińskie księżniczki wżeniły się w rodzinę rosyjskich władców. W 1776 roku zostało zaaranżowane małżeństwo urodzonej w Szczecinie księżniczki Zofii Doroty Wirtemberskiej, późniejszej carowej Rosji – Marii Fiodorowny! Została ona drugą żoną cara Piotra I - syna legendarnej Katarzyny Wielkiej, też szczecinianki.


Katarzyna Wielka urodziła się przysłowiowe dwa kroki stąd, na ul. Farnej 1, w 1729 roku, jako księżniczka anhalcka Zofia Fryderyka Augusta. W 1745 roku została żoną cara Piotra III. A po zamachu na nim – carycą. Władała Rosją przeszło 34 lata.

Ta druga nazywała się Zofia Dorota Wirtemberska. Urodziła się trzydzieści lat po Katarzynie – także w Szczecinie. Przyszła na świat w miejscu, gdzie stoi dzisiejszy Pałac pod Globusem. Maria Fiodorowna w ciągu 25 lat szczęśliwego podobno małżeństwa urodziła aż dziesięcioro dzieci.

Obecny Plac Orła Białego przed wojną nazywał się Roßmarkt, czyli Rynek Koński. Nazwa pochodziła od targów końskich, które się tu odbywały. Przechrzczono go po wojnie, nawiązując do tej fontanny. Swoją drogą ta fontanna była kiedyś zakończeniem miejskiego wodociągu, który doprowadzał tu wodę ze Wzgórz Warszewskich. To aż pięć kilometrów stąd! Płynęła tu w drewnianych jeszcze wtedy rurach.

Trochę bliżej skrzyżowania, jest jeszcze jeden pałac. Wybudował go pod koniec lat 70-tych XVIII wieku Christian Velthusen - mieszkający w Szczecinie kupiec holenderski. Zajmował się importem wina, eksportem drewna, produkcją tytoniu, cukru i octu…Założył tu nawet winiarnię. Potem była tu wytwórnia i salon pianin Wolkenhauera, a następnie bank. Odbudowany po zniszczeniach wojennych mieści szkołę muzyczną. Dlatego nad oknami pierwszego piętra są rzeźby głów kompozytorów

Plac Orła Białego
Plac Orła Białego w Szczecinie

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.