Bazylika pw. Św Jakuba

To najwyższa katedra w Polsce. Według historycznych przekazów została zbudowana w miejscu kościoła ufundowanego w 1187 roku przez bogatego mieszczanina Beringera z Bambergu. Wzniesiono go wówczas poza murami miasta, na wzgórzu, na wzór klasztornego kościoła Benedyktynów w Bambergu.

Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w pierwszej połowie XIII wieku. W kolejnych stuleciach był on wielokrotnie przebudowywany. Na początku miał formę trzynawowej, gotyckiej bazyliki bez przypór. Później, w zachodniej części kościoła, wzniesiono dwie wieże, których w zasadzie nigdy nie dokończono. A na kolejnych etapach przebudowy podniesiono boczne nawy.

W 1534 roku świątynia przeszła w ręce protestantów. Odbudowywana była jeszcze po pożarze w 1677 roku. W 1893 roku ruszyła jej generalna renowacja, podczas której – znów z powodu wiatru – runął hełm wieży. I znów konieczna była odbudowa. Wreszcie latem 1944 roku kościół został mocno uszkodzony w dwóch nocnych nalotach aliantów. Odbudowano go dopiero w pierwszej połowie lat 70.

Bazylika pw. Św Jakuba
Bazylika Archikatedralna pw. Św Jakuba

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.