Wieża Bramna Polska i Bitwa pod Byczyną

Słynna bitwa pod Byczyną, w której zwycięstwo odniósł Hetman Wielki Koronny Jan Zamoyski, zakończyła walkę o tron Rzeczpospolitej po śmierci Stefana Batorego. 

Bitwa pod Byczyną dla jej mieszkańców zakończyła się, niestety, tragicznie. Miasto splądrowano i bez zgody Zamoyskiego, spalono. Na szczęście udało się je odbudować. Do dziś jego wielką wartością historyczną jest niezmieniony od wieków układ urbanistyczny, wyznaczony przez prawie kilometr XV-wiecznych murów obronnych. Doskonale widać go z punktu widokowego na wieży Ratusza, zbudowanego na przełomie XV i XVI wieku, a odremontowanego po wielu pożarach i działaniach wojennych w 1968 roku w stylu barokowo-klasycystycznym.
W Byczynie warte uwagi są także: kościół ewangelicki pw. św. Mikołaja, kościół parafialny pw. św. Trójcy, mające 950 metrów długości i miejscami 6 metrów wysokości mury obronne, fosa, kaplica cmentarna pod wezwaniem św. Jadwigi, spichlerz, Baszta Piaskowa oraz Wieża Bramna Wschodnia zwana Polską, a także Wieża Bramna Zachodnia - Niemiecka.
Gmina Byczyna słynie z drewnianych kościołów, zabytkowych pałaców i dworków, przypałacowych parków krajobrazowych oraz wyjątkowo pięknych drzew pretendujących do miana pomnika przyrody. Jest tu również malowniczy, drewniany, zbudowany z unijnym dofinansowaniem i wzorowany na średniowieczną warownię - gród rycerski w Biskupicach.

Wieża Bramna Polska i Bitwa pod Byczyną
Wieża Bramna Polska

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.