Książe Bolko I Świdnicki

Do nadania praw miejskich Strzelinowi doszło za czasów Bolka I Świdnickiego, zwanego Surowym. Był to drugi pod względem starszeństwa syn księżnej Jadwigi z Anhaltu oraz dość konfliktowego władcy Bolesława II Rogatki, zwanego też Łysym czy Cudacznym.

Bolko Surowy urodził się między 1252 a 1256 rokiem. O jego dzieciństwie wiadomo niewiele. Rozgłos przyniosły mu czasy sprawowania władzy. Panował nad swoimi ziemiami długo, ambitnie i twardą ręką. Stąd jego przydomek. Strzelin, wraz ze Świdnicą, Ząbkowicami i Ziębicami, otrzymał w 1291 roku od swojego brata Henryka V Grubego za pomoc okazaną mu w konflikcie z Henrykiem Głogowskim. Jeszcze wcześniej, bo w 1286 roku, po śmierci innego z braci – Bernarda Zwinnego – Bolko I przyłączył do swoich ziem także Lwówek.


Choć nie unikał sporów i władał twardą ręką miał też opinię zręcznego dyplomaty i dobrego gospodarza. Wzmacniał miasta nie tylko murami i zamkami, ale też licznymi przywilejami. Wspierał handel i rzemiosło, zabraniał produkcji rzemieślniczej na wsi i pobierał cło od przywożonych towarów we Lwówku czy Dzierżoniowie.


Ufundował też słynny klasztor Cystersów w Krzeszowie, który stał się potem nekropolią Piastów Śląskich. Spoczął w nim sam po tym, jak zmarł nagle 9 listopada 1301 roku. Pozostawił trzech synów i trzy córki. Władzę w królestwie po jego śmierci, w imieniu małoletnich książąt, przejęła żona Bolka – Beatrycze, przy wsparciu swego brata.

Książe Bolko I Świdnicki
Książe Bolko I Świdncki

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.