Święty Jan Nepomucen

Postaci tej towarzyszy wiele legend i symboli. Urodzony w 1350 roku w czeskim Nepomuku prezbiter był kanonikiem w katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha na praskich Hradczanach. Był też spowiednikiem królowej Zofii Bawarskiej. Popadł jednak w niełaskę jej męża, króla Czech, Wacława IV. Według jednego z przekazów – dlatego, że nie chciał zdradzić tajemnicy spowiedzi królowej. A tego domagał się podejrzewający ją o niewierność król.

Faktem jest, że w 1393 roku Jan Nepomucen został uwięziony przez czeskiego władcę. Był torturowany, a następnie zrzucono go z mostu Karola do Wełtawy. Legenda głosi, że jego ciało odnaleziono w odmętach rzeki, bo na tafli wody pojawił się krąg z gwiazd. Dlatego właśnie ów krąg jest jednym z symboli świętego.


Jan Nepomucen beatyfikowany został w 1721 roku przez papieża Innocentego XIII. A kanonizowany 19 marca 1729 przez Benedykta XIII. Jego liturgiczne wspomnienie Kościół Katolicki obchodzi 21 maja. Upamiętnia go wiele pomników – także w Strzelinie.


Wojenna zawierucha nie oszczędziła Strzelina… Od końca marca 1945 roku miasto było obszarem zaciętych walk armii niemieckiej i radzieckiej. Sowieci używali w nich między innymi wyrzutni rakietowej „katiusza”. Miasto zostało zniszczone w 85 procentach i 17 kwietnia 1945 roku zdobyte przez Rosjan. Zniszczony został między innymi ratusz, a wraz z nim ucierpiała figura świętego Jana Nepomucena.


Rzeźba świętego stała jednak przy dawnym ratuszu aż jego rozbiórki w latach 60 ubiegłego wieku. Wtedy figurę zabrał ówczesny proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Dość długo leżała ona jednak za murem kościoła, od strony ulicy świętego Floriana. Po przejęciu od Braci Czeskich kościoła na ulicy Staromiejskiej i jego remoncie Jan Nepomucen znalazł miejsce przy wejściu.

Święty Jan Nepomucen
Święty Jan Nepomucen

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.