Fontanna
„Troje Dzieci”

To jedna z najbardziej znanych rzeźb i fontann w Bielsku – Białej. Jej autorem był zmarły niedawno Mieczysław Hańderek – rzeźbiarz związany z Bielskiem przez całe życie.

Hańderek mieszkał obok, w Straconce. A te trzy urwisy pochodzą z przełomu lat 70-tych i 80-tych ubiegłego wieku i są na pewno jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów na mapie miasta.


Prócz tych trzech urwisów wykonał choćby rzeźbę satyra w niszy muru Zamku książąt Sułkowskich - o tam, kilka kroków stąd. Był też autorem kilku pomników nawiązujących do wojny obronnej Polski w 1939 roku – w Wiśle, Węgierskiej Górce czy Rajsku – oraz licznych  płaskorzeźb. Jedna z nich jest dla przykładu w auli Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. A oprócz tego wykonał kilka ołtarzy oraz wystrojów kościołów - w Katowicach, Rajsku, Wrocławiu, Ustroniu.


Plac Chrobrego na którym stoi rzeźba, przez wieki zwany był Garncarski, a dzisiaj w potocznej mowie przez bielszczan zwany jest „Pigalem”.


Najpotężniejsza i najpiękniejsza budowla tu to Zamek książąt Sułkowskich. Zbudowany został z XIV wieku przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka i przez wieki był siedzibą Piastów cieszyńskich.  Warto zwrócić uwagę także na jednopiętrową, barokową kamienicę Kałuży. Powstała w drugiej połowie XVIII wieku. To jedyna pozostałość dawnej zabudowy tego placu, klasyczny przykład tutejszej XVIII-wiecznej architektury.

Fontanna„Troje Dzieci”
Fontanna „Troje Dzieci”.

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.