Pomnik Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz nie stoi w tym miejscu od wieków. Jego pomnik odsłonięto długo po wojnie. Wieszcz zajął cokół po innej słynnej postaci. Wcześniej w tym pięknym, zielonym zakątku, był pierwszy prezydent Rzeczpospolitej Polskiej – Gabriel Narutowicz.

Narutowicz swój urząd sprawował ledwie 5 dni, bo krótko po zaprzysiężeniu, 16 grudnia 1922 roku, został zastrzelony przez zamachowca. Sześć lat później tu właśnie, na tym cokole, stanął jego pomnik. Jedyny zresztą pomnik Narutowicza w międzywojennej Polsce. Wykonał go pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego rzeźbiarz Jan Raszka. Tyle że wtedy park, który jest wokół nas, nazywał się Blichowy, nie Włókniarzy, jak dziś – od tradycji bielenia płótna nad brzegiem rzeki Biała.

Po zajęciu Bielska przez wojska niemieckie w 1939 roku i włączeniu go w granice III Rzeszy pomnik Narutowicza zburzono. Zachował się tylko postument. Dopiero w 1961 roku na owym postumencie stanęła rzeźba Adama Mickiewicza. Autorem jej projektu był Ryszard Sroczyński, a w kamień ów projekt przekuł Antoni Biłka. Całości dopełnia dziś układ zieleni zaprojektowany jeszcze w 1928 r. przez Richarda Sallmanna, zarządcę zieleni miejskiej z Katowic.

Pomnik Adama Mickiewicza
Pomnik Adama Mickiewicza

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.