Pomnik Syrenki

Syrenka stojąca przy ulicy 3 Maja wygląda jak młodsza siostra tej z Warszawy. Podobieństwo nie jest przypadkowe. Ten pomnik – fontanna to podziękowanie za wkład mieszkańców Bielska-Białej w finansowanie odbudowy Warszawy po II wojnie światowej

Stolica Polski była, po nalotach i wojennej zawierusze, niemal kompletnie zrujnowana. W jej odbudowę włączył się cały kraj, w tym szczególnie mieszkańcy Bielska Białej.


Pomnik powstał w 1954 roku. Został ufundowany przez Społeczny Fundusz Odbudowy Stolicy, czyli stowarzyszenie, które nosiło status stowarzyszenia wyższej użyteczności. Utworzono je w 1948 roku właśnie po to, by wesprzeć odbudowę Warszawy z wojennych zniszczeń.
Autorem tego pomnika jest nieżyjący od lat 60-tych tamtego wieku Ryszard Sroczyński. Ten sam, który był też autorem koncepcji i modelu pomnika Adama Mickiewicza w Parku Włókniarzy. A także „Pomnika ofiar Oświęcimia” w Strumieniu czy modelu pomnika „Żołnierza Radzieckiego” stworzonego dla Cmentarza Żołnierzy Radzieckich w Bielsku-Białej.


Kilkanaście lat temu, gdy przebudowywano to miejsce, naszą Syrenkę przesunięto tak, by było ją bardziej widać.

Pomnik Syrenki
Pomnik Syrenki

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.