Elewatory zbożowe

W filmie „Naprawdę wczoraj” w tle, przy zatoce widać elewatory zbudowane w trakcie II wojny światowej przez jeńców wojennych: Polaków, Rosjan, Francuzów.

A wiecie, że w czasach Polski Ludowej ucieczki drogą morską były częstą praktyką? Wielu uczniów szkół morskich liczyło na przykład, że podczas rejsów szkolnych uda im się poprosić o azyl w którymś z krajów skandynawskich i już tam pozostać. To dlatego port był często odwiedzany przez służby. Funkcjonariusze zaglądali pod pokład każdego statku. Nie wszystko udawało się im jednak zobaczyć i wiele ucieczek właśnie stąd zakończyło się pomyślnie…

Od momentu uznania Darłowa pełnoprawnym członkiem Hanzy czyli związku handlowego miast, a stało się to w 1412 roku, port Darłowo zaczął zdobywać coraz większe znaczenie w handlu międzynarodowym. Otworzyły się rynki zbytu w północnej i zachodniej Europie. Darłowscy kupcy potrzebowali nowych statków, lin, kotwic, beczek i innych produktów, które zaczęli dostarczać tutejsi rzemieślnicy.

W XVII wieku nasz port wyznaczały dwa kamienne falochrony z drewnianymi krzyżami ustawionymi na ich końcach. Był też drewniany, ręczny dźwig służący do rozładunku ciężkich towarów. Gdy zapadała noc port był zamykany drewnianą kłódką z łańcuchami.

Dziś Port Morski Darłowo jest portem handlowo-rybackim obejmującym prawie trzykilometrowy odcinek Wieprzy wpadającej tutaj do morza. Ma też duże znaczenie turystyczne. Odwiedzający Darłowo mogą podziwiać jednostki pływające o długości nawet 75 metrów i zanurzeniu do 4 metrów.

Elewatory zbożowe
Elewatory zbożowe

Visit Social media:

Share Social media:

How it working

Aby posłuchać historii pomników w ramach projektu „Poznaj historię” należy wykonać kilka prostych czynności. Poniżej przedstawiamy krótką „instrukcję obsługi” - krok po kroku, tak aby w miarę prosto przedstawić Państwu sposób dotarcia do minisłuchowisk.

KROK 1

Trzeba mieć smartfon z aparatem fotograficznym. Obiektyw aparatu należy skierować w kierunku tabliczki informacyjnej znajdującej się tuż obok pomnika. Poniżej pokazujemy widok samej tabliczki oraz przykładowego jej umiejscowienia przy pomniku Karola Musioła w Opolu.

KROK 2

Po skierowaniu aparatu smartfona na kod QR znajdujący się w prawej części tabliczki na aparacie pojawi się ekran powitalny aplikacji, a następnie ekran z nazwą, zdjęciem pomnika i przyciskiem „START”.

KROK 3

Przycisk „START” uruchamia proces odtwarzania minisłuchowiska.
Następne kroki podpowie nam smartfon po wysłuchaniu historii lub przerwaniu jej odtwarzania. Prosimy o obserwowanie ekranu smartfona!

KROK 4

Inne dostępne opcje: krótka informacja o pomniku, autorze tekstu oraz nagrania, wykaz innych pomników w mieście objętych projektem "poznaj historię", mapka pomników do pobrania, film oraz linki do mediów społecznościowych.


Chciałbyś wdrożyć projekt również w swoim mieście?

Contact

Partnerzy projektu

Realizacja projektu „Poznaj historię” w każdym z miast wymaga zaangażowania wielu ludzi: programistów, grafików, autorów tekstów, aktorów, realizatorów dźwięku czy osób koordynujących całe przedsięwzięcie. To dzięki nim powstał te projekt.

Naszą ambicją jest, aby jego zasięg stale się rozszerzał. Dlatego dziękujemy obecnym partnerom i zapraszamy kolejne miasta, instytucje oraz firmy i osoby prywatne do współpracy!


Chcesz zostać naszym Partnerem projektu, pomnika?

Contact

Contact

Jesteś zainteresowany wdrożeniem projektu w swoim mieście? Chcesz więcej wiedzieć? Chcesz poznać szczegóły? Napisz do nas, zadzwoń! Skontaktujemy się z Tobą, umówimy na spotkanie. Przygotujemy dla Ciebie materiały i ofertę.